Trenčianske Teplice

Svetoznáme kúpele sa nachádzajú na juhozápade Strážovských vrchov, iba 2 km od strediska Oliwa resort, 15 km severovýchodne od krajského mesta Trenčín. Situované sú v pomerne úzkej doline, ktorú lemujú zo severnej strany Grófovec a z južnej strany Klepáč.

TRENČIANSKE TEPLICE sa nachádzajú v údolí potoka Teplička medzi Trenčianskou Teplou a Omšením. Po asfaltovej ceste sa dá do mesta dostať z dvoch smerov - od Trenčianskej Teplej, cca 2 km od RZ Oliwa resort zo severozápadu a priesmykom Machnáč od Bánoviec nad Bebravou z južnej strany. 
História: Podľa starej povesti liečivé pramene objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach a po niekoľkých kúpeľoch v ňom sa uzdravil. Teplé pramene museli poznať už začiatkom nášho letopočtu lovecké národy Kvádov a Markomanov. Poznali ich zrejme i rímske légie (nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179 ; prvý písomný záznam o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Od 13. do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu. Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko - Uhorsku. V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval.

Zaujímavosti:

Pamätník obetiam 1. svetovej vojny

Pamätník obetiam 1. svetovej vojny 1914 – 1918 vytvoril akademický sochár Jozef Pospíšil v roku 1926. Umiestnený je v Kúpeľnom parku v Trenčianskych Tepliciach, za Kúpeľnou dvoranou. Postavený bol vďaka zbierke občanov mesta. Jeho súčasťou je pamätná tabuľa trenčianskoteplického rodáka Janka Pittnera, príslušníka 71. trenčianskeho pešieho pluku a účastníka kragujevackej vzbury proti bezpráviu. Popravili ho 8. júna 1918.

Pamätník obetiam 2. svetovej vojny

Pamätník obetiam 2. svetovej vojny je umiestnený na začiatku Kúpeľného parku v Trenčianskych Tepliciach. Postavený bol v roku 1952. Na pamätníku je 111 mien rumunských a 5 mien sovietskych vojakov, ktorí obetovali život v boji za našu slobodu. Na pamätníku je umiestnená tabuľa, ktorá vypovedá o činnosti 9. práporu partizánskej brigády Jána Žišku, ktorá pôsobila počas Slovenského národného povstania na území mesta Trenčianske Teplice. V roku 2007 bol pomník obnovený.

 

Zaujímavosťou je aj turistický výstup na Klepáč a na Jeleňa a pre vyznávačov outdoorového športu, ktorí prírodu radšej spoznávajú na dvoch kolesách, ponúka Dolná Poruba niekoľko zaujímavých cyklotrás po asfaltovej ceste popri Tepličke alebo naprieč zalesneným prostredím.